Recenzja ramy DemonRC Furia

Kilka tygodni temu dostałem przesyłkę ze sklepu DemonRC, znalazłem w niej ramę DRC Furia, którą Adam przysłał mi do recenzji. Rama została stworzona do szybkiego pokonywania torów wyścigowych, oraz do latania freestyle. Konstrukcja true X oraz bardzo dobre proporcje zapewniają jej doskonałe rozłożenie ciężaru, co skutkuje idealnym prowadzeniem quada tak, jak chce pilot. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele ram, ale dzięki unikalnej konstrukcji oraz wzmocnieniach w newralgicznych punktach konstrukcji DRC Furia jest naprawdę bardzo dobrą konstrukcją. Czas przejść do specyfikacji.

Jeśli chcesz taką ramę możesz ją kupić na stronie DemonRc

Specyfikacja:
Rozstaw między silnikami 205mm (true X)
Ramiona grubości 4mm Carbon 3K o splocie Twil
Pozostałe części o grubości 1,5mm wykonane z Carbonu 3K o splocie Twill
Kompletna waga ramy bez wyposażenia 76.9g

Co dostajemy ?

Rama przychodzi w firmowym tekturowym pudełku

DemonRC_Furia-50

W pudełku znajduje się mocny czarny worek

W worku znajdziemy kilka mniejszych woreczków z mocnej folii, w których zapakowane są posortowane części oraz naklejki, których nie ma na zdjęciu

DemonRC_Furia-3

Po rozpakowaniu małych woreczków znajdziemy wszystkie części, które są nam potrzebne do złożenia ramy w całość.

DemonRC_Furia-11

Rama jest z carbonu bardzo wysokiej jakości, wycięte na dobrych maszynach, wąskie krawędzie nie są poszarpane i całość sprawia bardzo dobre wrażenie. Przed rozpoczęciem składania quadrocoptera niezbędne jest załamanie papierem bardzo ostrych krawędzi co sygnalizuje nam carbon dobrej jakości, dzięki czemu nie będziemy narażeni na pokaleczenie się, a samo składanie stanie się dużo przyjemniejsze. Warto pobrać ze strony internetowej producenta (do pobrania) instrukcję montażu ramy, dzięki czemu składanie będzie dużo łatwiejsze.

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić jest osadzenie w ceter plate, w przygotowanych fabrycznie otworach specjalnych nakrętek, które otrzymujemy w zestawie.

center plate--1

center plate-1

W pierwszym etapie montujemy kanapkę składającą się z dolnego oraz środkowego pokładu a w środku ramiona. Tego typu konstrukcja powoduje że cały element nośny quadcoptera jest bardzo sztywny i podczas lotu nie wygina się przez co dron prowadzi się dużo lepiej szczególnie, że obecnie dostępne na rynku silniki mają bardzo dużą moc.

DemonRC_Furia-13

Kolejnym etapem budowy jest złożenie całej nadbudówki, w której znajdziemy miejsce na zainstalowanie kamery FPV, nadajnika Video oraz odbiornika RC, która po złożeniu wygląda tak:

DemonRC_Furia-18DemonRC_Furia-19

Rama w całości prezentuje się bardzo ładnie. Tak na prawdę jest to jedna z ładniejszych ram jakie do tej pory trafiły w moje ręce. Duża ilość ażurowania sprawia wrażenie lekkości ramy i tak jest, rama bez wyposażenia waży 76.9g co jest naprawdę świetnym rezultatem jak na konstrukcję w tym rozmiarze. Jest to chyba najlżejsza rama jaką do tej pory miałem okazję użyć do budowy quada.

DemonRC_Furia-20 DemonRC_Furia-22 DemonRC_Furia-23 DemonRC_Furia-24

Dobierając podzespoły bazowe czyli ESC, PDB trzeba przewidzieć, że dzięki bardzo zawartej konstrukcji nie wszystko da się zamontować,  rozstaw śrub jest standardowy czyli 30×30 mm, ale rozstaw między słupkami ogranicza nam przestrzeń którą możemy zagospodarować.

DemonRC_Furia-30 DemonRC_Furia-32DemonRC_Furia-16

Ramiona w najwęższym miejscu mają szerokość 11,5mm a w najszerszym 15mm przez co musimy dobrać takie ESC, które nie będą wystawały po za obrys ramion bo inaczej będzie to wyglądało nie estetycznie. Osoby, które znam i używają ramy DRC Furia używają ESC DYS XM20A, T-Motor F30A lub 4in1, którego ja wybrałem do budowy.

DemonRC_Furia-34

Cała budowa przebiegła bez dodatkowych komplikacji a efekt można zobaczyć na zdjęciach poniżej

DemonRC_Furia-37 DemonRC_Furia-39 DemonRC_Furia-40 DemonRC_Furia-41 DemonRC_Furia-42 DemonRC_Furia-44 DemonRC_Furia-45 DemonRC_Furia-46 DemonRC_Furia-49

Jestem bardzo miło zaskoczony wagą quada gotowego do lotu, mimo tego że nie starałem się bardzo mocno przy budowie waga gotowej do lotu Furi 273,8g a z pakietem SLS XTRON 1550mAh 14.8V 40C/80C 4S1P to jedynie niecałe 450g

Specyfikacja użytych do budowy podzespołów:

  • Rama DemonRC Furia
  • Silniki Cobra CM2205 2300kv Champion
  • ESC  iFlight iPeaka 25A D-Shot 4-IN-1 BLHELI_S
  • Rotor Racer Racebace F3
  • Ręcznie robiona antena linearna antena FPV
  • Kamera Foxeer Arrow V3
  • Odbiornik RC FrSky TFR4SB FASST 3/16ch

 

 

Początkowo miał być to ESC AIKON 30A 4in1, ale okazało się przy pierwszym oblocie, że jest uszkodzony i przy niewielkim uderzeniu resetuje się i ostatecznie zainstalowałem ESC iFlight iPeaka 25A D-Shot 4-IN-1 BLHELI_S. Niestety przez to, że początkowo zainstalowany regulator był uszkodzony, pierwszy oblot przesunął się w czasie ponieważ musiałem poczekać na dostarczenie przesyłki z nowym sprawnym ESC.

 

Moje wrażenia:

Quadcopter zbudowany na ramie DRC Furia lata świetnie, jest przewidywalny i bardzo posłuszny. Jest to jedna z najlepszych wyścigówek jakie miałem.