Wyścigowa rama RACH 5″ od HD AirStudio

rash5_11

Dzięki uprzejmości Jakuba z HD AirStudio otrzymałem do testów produkcyjną wersję ramy RACH 5″. Jako że nie jestem zwolennikiem ram typu tower trochę sceptycznie podszedłem do budowy testowego quada. Po otrzymaniu przesyłki z lekką niecierpliwością otwierałem paczkę. Do tej pory latałem quadami z ramą w klasycznym układzie czyli typ XT z pokładem na którym było dosyć dużo miejsca.

Pierwsze wrażenie wywołało efekt WOW, rama jest naprawdę bardzo malutka i zwarta. Mimo tego że ramiona są bardzo cienkie, rama jest bardzo sztywna, nie da się w rękach jej wygiąć. Myślałem że ramę otrzymam zestaw w częściach do samodzielnego złożenia i tu była druga niespodzianka, dostałem już całość poskładaną, co więcej wszystkie krawędzie były załamane, miłe w dotyku i nie ma możliwości pokaleczyć się przy składaniu. Nie wiem czy wersja produkcyjna będzie miała takie wykończenie ale jeśli tak o wielki szacunek dla producenta. Cieszę się Kuba zaraził się „racerami”, do tej pory z pod jego ręki wychodziły tyko doskonałej jakości gimbale Infinity a teraz już druga produkcyjna rama jego projektu.

Ale do rzeczy, tym razem rama miejsce na wyposażenie oferuje bardzo skąpe. Doszedłem do wniosku że muszę zastosować komponenty które mają bardziej zwartą budowę a szczególnie ESC bo na cieniutkich ramionach nie ma miejsca na 4 osobne.

 

rash5_1

 

rash5_3

 

rash5_4

 

rash5_5

 

rash5_6

Rash5_16

Ze względu na specyfikę ramy musiałem specjalnie dobrać komponenty. Na pokład trafiła regulator Racerstar RS20Ax4 20A 4in1 z Blheli_S który z najnowszym softem bez dodatkowych przeróbek obsługuje DShot300, silniki to dobrze znane wszystkim COBRA CM2204 2300kv, trochę wysłużone ale akurat takie wolne miałem pod ręką.

rash5_7

Sercem całego zestawu  jest Polski kontroler lotu z procesorem F3 RaceBace ze sklepu RotoRacer, kontroler ma zintegrowane OSD obsługiwane z firmware BetaFlight dostępnym w oficjalnym GUI.

rash5_8

Quad dostał kamerę Foxeer 600TVL oraz nadajnik video Foxeer TM25mW

rash5_9

Całość zasilać będzie bateria 4S 1300 albo 1550mAh.

rash5_10

 

rash5_11

 

rash5_12

 

rash5_13

 

rash5_14

 

rash5_15

Rama mi się bardzo podoba, jest bardzo zwarta przez co jest zgrabna. W tej chwili pogoda nie pozwala na pełny oblot i sprawdzenia możliwości ramy ale w najbliższym czasie podczas treningu na hali nagram film z kamery FPV i wrzucę na moją stronę.  Bardzo się cieszę że jako jeden z pierwszych mam okazję przetestować coś na czym jako pierwszy latał tylko autor projektu.