QX80 – czyli czym latać w zimę

Dzięki uprzejmości Gearbest.com dostałem do testów malutki, szczotkowy quadrocopter który w sklepie znajduje się pod nazwą Fluoreon QX80 80mm Mini RC Quadcopter Frame Kit – PNF. Wbrew temu co sugerują zdjęcia w sklepie, otrzymujemy w pełni złożony sprzęt niemalże gotowy do lotu, wystarczy zainstalować micro odbiornik, ustawić go odpowiednio w cleanflighcie, ustawić odpowiedni kanał na wyposażonej w nadajnik video 25mW kamerze i możemy latać.

Cały zestaw spakowany jest w sztywne pudełko w którym możemy przechowywać quada.

qx80_1

A tak wygląda zawartość zestawu

qx80_2

W zestawie dostajemy złożonego quada Fluoren QX80

qx80_8

Dwie baterie 1S 600mAh

qx80_4

Kabelek do ładowania dwóch baterii jednocześnie, z jednej strony ma złącze ballancera 3S a z drugiej dwa złącza Molex 2.0
Niestety, takim kabelkiem nie uda się naładować baterii, nowe ładowarki na to nie pozwolą.
qx80_5

Śmigieł 4 CW i 4CCW

qx80_6

 

Narzędzie do ściągania śmigieł które nie jest użyteczne ponieważ nie da się go wsadzić pod śmigło żeby podważyć je.

 

qx80_7

Floureon QX80 – specyfikacja

rama węglowa
silniki szczotkowe QX906 8,5x20mm
kontroler lotu SPRACING F3 Evo brushed
kamera 500TVL PAL zespolona z nadajnikiem 25mW 32 kanały
baterie 1S 600mAh
waga RTF 60g

Konfiguracja quada polega na podłączeniu odbiornika, w tym wypadku polutowaniu przewodów do portu UART2, w moim przypadku był to S.Bus wystarczyło go ustawić w konfiguratorze Cleanflight który jest zainstalowany przez producenta płytki. Jest to dosyć stara wersję Cleanflighta więc zalecam zmianę na nowszą a najlepiej zmienić na Betaflight który wg mnie lepiej wykorzysta kontoler F3.
Odbiornik należy dobrać do aparatury którą posiadamy, ja latam na Futabie 14SG i użyłem SK FM800 z krótkimi antenami i w tym wypadku zupełnie wystarcza.

Pierwsze loty odbyły się z fabrycznie zainstalowanym w kontrolerze Cleanflightem w trybie stabilizacji. Qudzik zachowuje się w tym trybie bardzo przewidywalnie ale jest nieco ospały. Po przełączeniu w tryb Acro quad stał się bardzo nerwowy i na fabrycznych ustawieniach nie da się latać. Bardzo mocno pomogło obniżenie RATE i quad stał się dużo przyjemniejszy w pilotowaniu. Poniżej znajduje się ekran ustawień na których bardzo przyjemnie lata się w trybie Acro.

qx80_9

Obraz z kamery jest przejrzysty, i mimo tego że nadajnik wideo ma deklarowaną moc 25mW, przez kilka ścian podczas pierwszych lotów w domu nie ma większych problemów z zasięgiem.
Bardzo przyjemna zabawka na zimę do latania w domu lub innych pomieszczeniach którą z czystym sumieniem mogę polecić każdemu kto w zimę nie ma dostępu do hali w której możemy latać normalnym quadcopterem.

Film udostępniony z serwisu youtube z profilu Dustina Dunnilla